Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Ostatnie podwyżki cen materiałów budowlanych spowodowały, że wiele osób planujących budowę swojego wymarzonego domu weryfikuje swoje zamiary. Coraz częściej można spotkać się także z pytaniem – jak tanio wybudować dom? Sprawdź, jakie czynniki wpływają na koszt budowy domu i jak można go obniżyć!

Projekt domu taniego w budowie – co wybrać?

Pierwszym sposobem, aby zaoszczędzić na budowie domu, jest wybór odpowiedniego projektu. Na jakie projekty domów warto zwrócić uwagę?

Najtaniej można kupić gotowy projekt domu, ponieważ ceny takich planów rozpoczynają się już od około 2 tysięcy złotych. Należy także poddać je adaptacji, co jest kosztem około 1-2 tysiąca złotych zależnie od zmian.

Warto porównać różne projekty domów i ich kosztorysy, co można dzisiaj łatwo i szybko zrobić w internecie. Nie należy podejmować też pochopnej decyzji – lepiej przeanalizować różne warianty, by wybrać dom komfortowy i niedrogi w budowie.

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Koszty związane z wybudowaniem domu jednorodzinnego warunkowane są różnymi czynnikami, dlatego wtedy, gdy celem jest ograniczenie wydatków, warto poznać je bliżej. Jakie domy są najtańsze w budowie?

Metraż domu
Aby zaoszczędzić na kosztach, warto pamiętać, że najtańszy dom w budowie to ten, który ma małą powierzchnię. Kiedyś panował trend budowania dużych budynków wielopokoleniowych. Teraz częściej wybierane są mniejsze domy, które są tańsze w realizacji i w eksploatacji.

Liczba pięter domu
To kwestia zależna od metrażu domu. Gdy dom ma być mały, najtańsze będzie wybranie projektu domu parterowego, natomiast przy wyższych metrażach – projektu domu z poddaszem użytkowym.

Architektura domu
Im dom będzie prostszy, tym tańsza będzie jego budowa. Najlepiej zatem zrezygnować z wszelkich elementów dekoracyjnych, na przykład balkonów, wykuszy, lukarn, by obniżyć koszty jego wykonania. Ponadto domy o nieregularnej bryle są trudniejsze w ogrzaniu i droższe w utrzymaniu.

Garaż w domu
Garaż znajdujący się w bryle budynku będzie tańszy w wykonaniu niż garaż wolnostojący.

Dach domu
Najtańszy w budowie dom jednorodzinny to ten, który ma dach płaski lub dach dwuspadowy. Im więcej spadów dachu, tym wyższy będzie koszt jego wykonania.

Podpiwniczenie domu
Wykonanie podpiwniczenia to spory koszt, dlatego wtedy, gdy chcemy wybrać najtańszy dom w budowie, należy zrezygnować z piwnicy.

System budowy domu
Na koszty wpływa także system, w jakim wznoszony będzie budynek. Jak tanio wybudować dom? Najniższe koszty daje samodzielna budowa, ponieważ nie trzeba wtedy ponosić kosztów związanych z robocizną. Nie każdy jednak może wznieść swój wymarzony dom samemu. W takim przypadku warto poszukać generalnego wykonawcy, który proponuje przystępne ceny, dlatego warto zgłosić się do kilku firm, by uzyskać wycenę usługi.

Na czym nie oszczędzać podczas budowy domu?

Przy budowie domu nie warto oszczędzać na:
- Materiałach budowlanych – solidne, atestowane materiały pozwolą na wybudowanie domu trwałego na lata.
- Ociepleniu – właściwe ocieplenie budynku sprawi, że będzie on tani w utrzymaniu i zapewni wysoki komfort dla mieszkańców.
- Instalacji grzewczej – warto postawić na wygodne, nowoczesne i oszczędne ogrzewanie, na przykład ogrzewanie podłogowe połączone z kotłem na gaz, pompę ciepła.

Wróć do listy porad