Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Jednym z kluczowych warunków jakie spełniać musi projekt domu jednorodzinnego jest jego dopasowanie do działki na jakiej ma zostać wybudowany. Zwyczajowo przyjmuje się, iż wąska działka to działka do 16 metrów szerokości. Zgodnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego od sąsiadów trzeba odsunąć się o 4 m w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy; lub 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy. Jeżeli plan miejscowy przewiduje taka możliwość dopuszcza się sytuowanie budynku w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy (budowanie w granicy) w przypadku ścian bez okien. Aby zmniejszyć odległość od sąsiada do 3 metrów warto na tej elewacji umieścić takie pomieszczenia jak garaż, łazienka, kotłownia czy spiżarnia, które nie potrzebują otworów okiennych. Zastosować można również ścianę z pustaków szklanych, które powszechnie nazywane są luksfery.

Obecnie z problemem wpasowania projektu na wąską działkę zmaga się coraz więcej osób, szczególnie na terenach miejskich gdzie działki budowlane często są wąskie i małe, ale za to mają bardzo dobrą lokalizację. Wąska działka często postrzegana jest jako ograniczenie metrażu domu. Jest to mylne  postrzeganie, gdyż wystarczy wybrać odpowiedni projekt domu piętrowego lub w projekt domu z poddaszem użytkowym dla dużej rodziny. Przy wyborze projektu domów na wąską działkę istotne jest również zwrócenie uwagi na balkony, tarasy, zadaszenia oraz wszelkie inne wystające części, które poszerzają projekt a z których można w prosty sposób zrezygnować lub je zmniejszyć.  Należy również zastanowić się nad umiejscowieniem garażu. Garaże boczne w przypadku projektów domów na wąską działkę nie są najlepszym rozwiązaniem. Warto wybrać projekt z garażem wysuniętym do przodu w stosunku do bryły budynku lub rozważyć budowę garażu wolnostojącego przed lub za domem.  Najczęściej projekty domów na wąską działkę przybierają podłużną formę, ale znaleźć można też obiekty o  bardziej proporcjonalnych wymiarach, małe i kompaktowe na tyle, że mieszczą się na wąskich działkach o ograniczonej szerokości. Obok domów jednorodzinnych kategoria projektów na wąską działkę oferuje także projekty segmentów do zabudowy szeregowej i bliźniaczej, domków letniskowych, budynków usługowych i gospodarczych. Koszty budowy projektu domu na wąską działkę nie odbiegają od kosztów realizacji domów na działkach o standardowych wymiarach.

W naszej ofercie znajdą państwo projekty dedykowane na wąskie działki projekty domów parterowych, projekty domów piętrowych, projekty domów z poddaszem użytkowym,  projekty domów z piwnicą, z garażem lub bez, nowoczesne lub w tradycyjnym stylu.

OFERTA PROJEKTÓW DOMÓW NA WĄSKĄ DZIAŁKĘ – wejdź i zobacz

Biuro projektowe uA
Wróć do listy porad