Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Nowoczesna stodoła – 3 x E – ekonomiczna, energooszczędna, ekologiczna 

Domy jednorodzinne w typie nowoczesnej stodoły jest to nowy, cieszący się dużą popularnością wśród inwestorów trend w architekturze jednorodzinnej. Obecnie buduje się coraz więcej tego typu domów jednorodzinnych, które są połączeniem prostoty i nowoczesności. Projekty domów w typie stodoły to doskonałe rozwiązanie, które łączy w sobie prostotę i nowoczesność w myśl zasady less is more , czyli mniej znaczy więcej. 

Czym jest nowoczesna stodoła?

To dom o prostej, zwartej bryle – bez udziwnień- lukarn, balkonów, wykuszy. Każde zastosowanie tego typu rozwiązań podnosi koszty budowy, jak również pogarsza parametry cieplne budynku, podnosząc koszty eksploatacji domu związane z jego ogrzewaniem. Nowoczesne stodoły najczęściej projektowane są na planie prostokąta, choć zdarza się też, że są połączeniem dwóch prostokątów i przybierają kształt litery L.  Projekt domu w typie stodoły na tle innych projektów domów wyróżnia dwuspadowy dach bez okapu tzn. dach nie wystaje poza ściany budynku, co również ma wpływ na parametry cieplne. Kolejna cecha charakterystyczna to duże przeszklenia, szczególnie na elewacji południowej, które zapewniają dogrzanie wnętrza domu naturalnym światłem słonecznym oraz otwierają dom na ogród i „zapraszają” naturę do środka.  Może to być nieco uciążliwe w czasie upałów dlatego warto rozważyć zastosowanie rolet czy też żaluzji. Na elewacjach nowoczesnych stodół stosuje się naturalne i ekologiczne materiały np. drewno czy kamień, które moją nawiązywać do natury. Często spotykane są drewniane pergole i tarasy oraz kamienne ściany. Nowoczesne stodoły, często wykorzystują nowoczesne technologie i systemy np. fotowoltaikę, pompy ciepła, rekuperacje, a wszystko to w trosce o ekologię i koszty eksploatacji. Wewnętrzny układ pomieszczeń w nowoczesnej stodole to najwyższa funkcjonalność i ergonomia, na próżno szukać tu zbędnych pomieszczeń i rozległych powierzchni, bez konkretnego przeznaczenia.

Nowoczesna stodoła to projekt domu, który doskonale wpisze się w każde otoczenie, zarówno w krajobraz miejski, jak i naturalne otoczenie pól i lasów.  Jeśli chcesz, aby twój dom był ekonomiczny, energooszczędny, ekologiczny a zarazem nowoczesny i modny wybierz projekt w typie stodoły. Zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą domów:

Projekty w typie nowoczesna stodoła

Biuro Projektowe uA
Wróć do listy porad