Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Proces odprowadzania wody deszczowej regulowany jest przez przepisy prawne. Co należy wiedzieć na temat deszczówki? Czy trzeba płacić za jej odprowadzanie? Wyjaśniamy główne kwestie!

Czym jest odprowadzanie wody deszczowej?

Pod pojęciem takim jak odprowadzenie wody deszczowej znajduje się proces jej przekierowania w inne miejsce.

Chociaż wydawałoby się, że jest to nieskomplikowany proces, to jednak w rzeczywistości ma on szereg konsekwencji dla środowiska, a przez to regulowany jest przez szereg przepisów. W określonych sytuacjach odprowadzenie wody deszczowej może być również związane z koniecznością wnoszenia opłat.

Wynika to z faktu, że deszczówka jest bardzo cennym zasobem, który może być zastosowany na wiele sposobów, aby zadbać o poziom wód i środowisko naturalne.

Jak odprowadzać deszczówkę?

Deszczówkę, czyli wodę opadową z deszczu, powinno się zgodnie z przepisami kierować w dopuszczalne miejsca.

Przepisy pozwalają na odprowadzanie deszczówki na następujące sposoby:
- Do kanalizacji deszczowej – jest to rodzaj kanalizacji przeznaczonej specjalnie do odprowadzania wód opadowych oraz wód roztopowych z nawierzchni szczelnych, na przykład z chodników, dróg, parkingów, dachów,
- Na teren nieutwardzony – możliwe jest odprowadzanie wody deszczowej do gruntu, przy czym należy zwrócić uwagę na to, że nieprzepuszczalny grunt może spowodować miejscowe podtopienia i podmycia, dlatego też należy wtedy uwzględnić projekt domu jednorodzinnego i jego usytuowanie na działce,
- Do zbiorników retencyjnych – mogą być to różnego rodzaju zbiorniki przeznaczone do retencji, czyli zbierania wody, która może być następnie wykorzystana na inne sposoby.

Zbieranie wody deszczowej – jak można je wykonać?

Zbieranie deszczówki jest możliwe z wykorzystaniem różnych metod, do których zaliczane są przede wszystkim:

Zbiorniki na deszczówkę
Są to nadziemne albo podziemne zbiorniki, głównie beczki wykonane z tworzywa sztucznego lub ceramiki, w których zbiera się deszczówkę. Najczęściej umieszczane są one bezpośrednio pod rynnami. Mogą być wyposażone w kraniki dla wygodnego odpuszczania wody, na przykład do podlania roślin.

Drenaż rozsączający
Jest to system składający się z rur spustowych z perforacją, które zakopane są w gruncie na głębokości około 40-50 cm. Zabezpieczone są również z użyciem geowłókniny oraz żwiru. Drenaż ten może zadbać o odpowiednie nawodnienie gruntu.

Zbiornik z instalacją rozsączającą
Wyposażony we wpust do zbierania deszczówki oraz w wyprowadzenie do drenażu rozsądzającego.

Odwodnienie liniowe
To rodzaj odwodnienia, które odprowadza nadmiar wody z płaskich nawierzchni, na przykład można wykonać je przy podjeździe, chodniku, tarasie. Ma formę korytek ze spadkiem pozwalającym na spływ wody.

Studnia chłonna
To rodzaj wkopanego zbiornika, który montowany jest w warstwie przepuszczalnej gruntu. Dno studni wykonane jest ze żwiru, który pozwala na drenaż.

Oczko wodne
Dekoracyjny zbiornik wodny, który pozwala na retencję wody i można wykorzystać go do nawadniania.

Gdzie nie można odprowadzać deszczówki?

Zgodnie z przepisami deszczówki nie powinno się odprowadzać w następujący sposób:
- Do kanalizacji bytowej, czyli tej, do której odprowadzane są nieczystości z budynków,
- Na teren sąsiedniej nieruchomości,
- Na ulicę.

Powinnością właściciela nieruchomości jest wobec tego takie zagospodarowanie wody opadowej, aby nie mogła ona dostać się w poniższe miejsca.

Należy pamiętać o tym, że niezgodne z przepisami odprowadzenie wody deszczowej może być związane z nałożeniem kary grzywny w wysokości nawet do 10 000 złotych.

Podatek od deszczu – kiedy należy go płacić?

W określonych sytuacjach odprowadzenie wody deszczowej może być związane z opłatami. Opłaty te pobierane są za:
- Odprowadzanie deszczówki w zamknięte albo otwarte systemy kanalizacji deszczowej albo do kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast,
- Zredukowanie naturalnej retencji terenowej na nieruchomości o powierzchni większej niż 3500 m2, która jest niepodłączona do kanalizacji i na której wyłączono z powierzchni biologicznie czynnej więcej niż 70% powierzchni, czyli na przykład zabetonowano ją.

Wysokość podatku od deszczu regulowana jest przez władze lokalne. Środki trafiają do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” oraz do gmin.

Jakie przepisy regulują odprowadzanie wody deszczowej?

Kwestie odprowadzania wody deszczowej reguluje szereg przepisów, między innymi są to:
- Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
- Prawo budowlane,
- Prawo wodne,
- Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Wróć do listy porad