Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Zamierzasz rozpocząć budowę domu? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące kierownika budowy! Wyjaśniamy, kim dokładnie jest kierownik budowy, czy zawsze trzeba korzystać z jego usług, a także podajemy ich ceny.

Kim jest kierownik budowy?

Funkcję kierownika budowy może sprawować osoba, która ma ukończone studia wyższe w kierunku budownictwa lub architektury, a także uzyskała uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych.

Kierownik budowy odpowiada za realizację inwestycji budowlanej. Uczestniczy on również w budowie domu jednorodzinnego i dba o to, aby przebiegała ona zgodnie z prawem budowlanym, przepisami BHP i projektem budowlanym.

Fachowiec ten uczestniczy w całym procesie budowlanym – od przejęcia terenu budowy, aż do oddania domu jednorodzinnego do użytkowania.

Wśród obowiązków kierownika budowy znajdują się:
- Przejęcie od inwestora terenu, na którym ma być prowadzona budowa,
- Zabezpieczenie terenu budowy,
- Organizacja budowy,
- Koordynacja działań prowadzonych na budowie,
- Uzupełnianie dziennika budowy o informacje dotyczące prowadzonych czynności,
- Realizowanie zaleceń w dzienniku budowy, na przykład wpisanych przez nadzór budowlany,
- Przekazywanie inwestorowi informacji o budowie,
- Przygotowanie domu do odbioru,
- Sporządzanie protokołów odbiorów częściowych i końcowych,
- Przygotowanie dokumentacji powykonawczej.

Czy można wybudować dom bez kierownika budowy?

Przepisy Prawa budowlanego wskazują, że zatrudnienie kierownika budowy jest niezbędne w przypadku inwestycji wymagających uzyskania pozwolenia na budowę, a także domów jednorodzinnych wolnostojących. W określonych przypadkach można jednak prowadzić budowę domu bez kierownika budowy.

Obecnie budowa domu jednorodzinnego możliwa jest bez zatrudnienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Dotyczy to uproszczonej procedury budowy „domu bez formalności” o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych.

Projekty domów do 70 metrów kwadratowych można znaleźć w serwisie uarchitekta.pl, który zajmuje się sprzedażą gotowych planów.

W przypadku innych domów jednorodzinnych zatrudnienie kierownika budowy jest obowiązkowe.

Ile kosztuje kierownik budowy domu?

Za obsługę kierownika budowy należy zapłacić. Cena kierownika budowy domu jednorodzinnego zależna jest od kilku czynników, między innymi od wybranego fachowca, wielkości, stopnia skomplikowania projektu domu oraz liczby wizyt na placu budowy.

Koszt zatrudnienia kierownika budowy nie jest wysoki w porównaniu z ogólnymi kosztami związanymi z budową domu jednorodzinnego. Najczęściej całościowa opłata wynosi od około 2000 złotych do 4000 złotych, ale może ona dochodzić nawet do ponad 5000 złotych.

Ile bierze kierownik budowy za odbiór domu? Ceny rozpoczynają się od około 300 złotych, natomiast mogą one przekraczać nawet 1000 złotych. Im większy jest dom jednorodzinny, tym wyższe są koszty jego odbioru.

Dokładne informacje o zakresie prac i kosztach związanych z obsługą kierownika budowy powinny znaleźć się w zawartej z nim umowie.

Wróć do listy porad