Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Najczęstsze błędy przy budowie domu – czego unikać?

Budowa domu to bardzo wymagający proces, podczas którego należy mieć pod kontrolą wiele różnych kwestii jednocześnie. Czasami nawet drobny błąd może odbić się na konstrukcji domu, jego estetyce, bądź funkcjonalności. Oczywiście o wiele lepiej jest uczyć się na cudzych błędach, niż na własnych. Właśnie dlatego tłumaczymy, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy budowie domu i na co zwrócić uwagę, aby ich uniknąć.

 

Spis treści:

  1. Często spotykane błędy przy budowie domu – źle wykonane fundamenty
  2. Złej jakości izolacja termiczna i izolacja przeciw wilgoci, czyli kolejne błędy podczas budowy domu
  3. Nieprawidłowa izolacja dachu
  4. Oszczędzanie na materiałach budowlanych i wprowadzanie niezrozumiałych zmian w projekcie
  5. Przypadkowy wybór ekipy budowlanej i fachowców

Często spotykane błędy przy budowie domu – źle wykonane fundamenty

Masz już teren odpowiednio przygotowany pod budowę, ekipę budowlaną i dopasowany do swoich potrzeb projekt? Jeśli tak, to kolejnym krokiem jest wylanie fundamentów. Wiele osób czeka na ten moment z utęsknieniem, bo to pierwszy, namacalny dowód na to, że dom faktycznie powstaje! Jednak wykonywanie fundamentów nie powinno być tylko i wyłącznie momentem celebracji. Warto dokładnie sprawdzić zatrudnioną ekipę, jak i rodzaj betonu. Niestety zdarzają się sytuacje, w których źle wylany, bądź źle dobrany beton dość szybko pęka i tym samym powoduje również pękanie podłogi. Naprawienie takiej sytuacji jest właściwie niemożliwe, a już na pewno bardzo kosztowne. Takie błędy przy budowie domu są jednak stosunkowo łatwe do uniknięcia. Wystarczy prześledzić doświadczenie wykonawców i zadbać o wybór betonu wysokiej jakości.

Złej jakości izolacja termiczna i izolacja przeciw wilgoci, czyli kolejne błędy podczas budowy domu

Nie tylko fundamenty wymagają dokładnej kontroli. Warto zwrócić uwagę także na izolację termiczną i przeciw wilgoci, a dokładniej na ich jakość oraz prawidłowe wykonanie. Takie błędy podczas budowy domu potrafią słono kosztować. Na przykład niewłaściwie wykonana izolacja termiczna sprawia, że koszt utrzymania budynku wzrasta nawet kilkukrotnie. Natomiast źle dobrana i źle wykonana izolacja przeciw wilgoci może doprowadzić do szybkiego rozwoju grzyba wewnątrz domu. Są to warunki bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a samo odgrzybianie dachu i ścian nie tylko dużo kosztuje, ale i jest wyjątkowo czasochłonne. Problem na dodatek może powracać.

Nieprawidłowa izolacja dachu

Mówiąc o wszystkich błędach, które popełniane są podczas budowy domu, nie można nie wspomnieć o nienależytej izolacji dachu. Zwłaszcza że ten również jest problemem, z którym trudno sobie poradzić po zakończeniu budowy i podczas użytkowania budynku. Izolacja dachu musi zostać przeprowadzona przez profesjonalistę, który najlepiej dobierze niezbędny materiał i przede wszystkim zamontuje go w prawidłowy sposób. Dach jest miejscem, przez które najszybciej ucieka ciepło. Brak dokładności może skutkować nie tylko wysokimi rachunkami, ale i trudnością w utrzymaniu prawidłowej temperatury wewnątrz budynku.

Oszczędzanie na materiałach budowlanych i wprowadzanie niezrozumiałych zmian w projekcie

Często zdarza się tak, że osoba decydująca się na budowę domu, chce na tym jak najbardziej zaoszczędzić. Jest to oczywiście zrozumiałe, bo budowa i wykończenie domu kosztuje naprawdę dużo, a cena niektórych materiałów budowlanych potrafi przysporzyć o zawrót głowy. Warto jednak pamiętać o tym, że przesadna oszczędność na tych materiałach po prostu zemści się na przyszłym mieszkańcu. Wybierając o wiele tańsze zamienniki, często decyduje się na znacznie słabszą jakość. O ile oszczędność w przypadku podłogi czy schodów to z reguły problem jedynie estetyczny, o tyle w przypadku betonu, tynków, czy rur doprowadzić może do poważnego problemu. Złej jakości rury mogą szybko zacząć pękać. Wystarczy wyobrazić sobie, z jakimi kosztami i stratami materialnymi wiąże się wymiana pękniętej rury. To samo dotyczy wprowadzania niefunkcjonalnych zmian w projekcie tylko po to, aby oszczędzić. Zwłaszcza gdy, robi się to na własną rękę, nie ustalając niczego z projektantem.

Przypadkowy wybór ekipy budowlanej i fachowców

Zdarza się, że osoby chcące wybudować swój pierwszy dom, chcą zrobić to, jak najszybciej. Właśnie z tego powodu nie mają ochoty czekać na sprawdzone ekipy budowlane i wybierają pierwszą lepszą. Od samego początku warto powtarzać, jak ważną rolę odgrywają doświadczeni fachowcy i dlaczego czasami warto poczekać na nich nawet kilka tygodni, bądź miesięcy. Przede wszystkim ekipy, które postawiły już niejeden budynek, lepiej wiedzą, jakie rozwiązania zastosować i robią to dokładnie. Pewnie każdy chciałby jak najszybciej zamieszkać w swoim wymarzonym domu, ale już raczej nikt nie chce pewnego dnia obudzić się z przykrą niespodzianką pod postacią pękających ścian, przeciekającego dachu, czy paneli, które unoszą się na źle odlanej podłodze.

Marzysz o własnych czterech ścianach i podjąłeś decyzję o budowie domu? Jeśli tak, teraz czeka cię wybór odpowiedniego projektu i ekipy budowlanej. Projektowanie domów to nasza pasja, w którą angażujemy się na 100%, więc z przyjemnością pomożemy ci dopasować projekt idealny do warunków, jakimi dysponujesz.

UARCHITEKTA
Wróć do listy porad